З настанням канікул турбот меншає лише у дітей – у батьків їх тільки додається. Три місяці дитячого відпочинку треба якось організувати…

Весь навчальний рік наші діти трудяться по 9-10 годин на добу – приблизно стільки займають уроки в школі плюс приготування домашніх завдань, читання, музичні заняття, спортивні тренування і т.п.

Їх навантаження за часом нерідко перевищує робочий день дорослих. І це не може не позначитися на здоров`ї.

Перше, що можуть і повинні зробити батьки влітку, – постаратися зміцнити здоров`я дитини, адже від того, як дитина відпочине, набереться сил за канікули, багато в чому залежить її працездатність і успішність в навчанні.

Поради тут традиційні, але часом в суєті ми забуваємо про найпростіше.

1. Організовуйте літо

Сядьте разом з дитиною і складіть план на все літо: два тижні проведеш в міському таборі при школі, ще на три поїдеш в гості до бабусі, потім разом з татом поїдеш на море, а з мамою місяць поживеш на дачі і т.п. Немає значення, які саме пункти плану будуть включені в нього, важливо, щоб канікули були будь-яким чином організовані. Багато сімей складають такі плани спільно з сім`ями друзів: три тижні ваше чадо поживе з нашим у нас на дачі, потім обміняємося або в липні поїдемо разом відпочивати на море, а в серпні йдемо в тижневий похід. Тоді діти готуються до майбутніх подій, освоюють туристичне спорядження або вчаться фотографувати. І всі при справі.

2. Комп`ютер і телевізор – у відставку

Звичайно, здорово, якщо у вас є можливість поїхати з дитиною в будинок відпочинку або санаторій, відправити його до заміського табору. Але якщо все ж таки частину літа їй доведеться провести удома, обговоріть з нею, чим він буде зайнятий, як краще розпланувати час. Треба постаратися всіма силами відвернути її від сидіння перед телевізором або комп`ютером. Хай займається спортом, грає в рухомі ігри на повітрі, освоює гітару, збирає моделі – та хіба мало захоплюючих речей можна придумати. Пам`ятайте, що найбільш утомливі для дітей комп`ютерні ігри, розраховані на швидкість реакції: “стрілялки”, “бродилки”, “доганялки”. Якщо вдень дитина сидить удома, старайтеся увечері і у вихідні дні разом якомога більше часу проводити на вулиці – грайте у футбол, катайтеся на велосипеді, роликах, ходіть купатися. Літні вечори довгі, і бог з ним, з домашнім господарством: здоров`я дітей дорожче.

3. Хочу працювати

Підлітки нерідко прагнуть на канікули попрацювати. Це питання теж краще наперед обговорити на сімейній нараді. У багатьох містах є спеціальні штаби при навчальних закладах або адміністраціях, які пропонують роботу для старшокласників і студентів. Проявіть обачність: дізнайтеся, де саме можна дітям попрацювати, яким буде навантаження, хто несе відповідальність за безпеку, скільки дитина зможе заробити. Але не пускайте справу на самоплив: цікавтеся, чим там зайнятий син або дочка, на який термін пропонується робота, в яких умовах, щоб ваше чадо не переоцінило свої сили і не нашкодило здоров`ю непосильним навантаженням.

4. Літо без небезпеки

На канікули необхідно поклопотатися і про безпеку дитини, особливо якщо вона на якийсь час залишається без нагляду дорослих. Пам`ятайте, що на канікули значно збільшується ризик не тільки вуличного, але і побутового травматизму. Якщо дитина самостійно відправляється в музей, комп`ютерний клуб або просто до бабусі, обговоріть разом з нею, яким транспортом краще і безпечніше дістатися до місця. Розрахуйте час, переконайтеся, що вона благополучно доїхала. Перевірте дитяче спортивне спорядження: самокат, велосипед, роликові ковзани, бадмінтон – все повинно бути справне. Переконайтеся, що все гаразд і з екіпіровкою для цих занять – вона повинна бути зручною і безпечною.

5. “Притиск” дня

Найгостріше питання канікул – режим дня. Раннє вставання, звичайно, набридає за навчальний рік, і влітку багато дітей сплять мало не до обіду і надто пізно лягають. А це не найздоровіші звички. Прагніть все ж таки зберігати більш-менш звичним режим. Це, звичайно, не означає, що недопустимі якісь відхилення від режиму, але вони повинні бути розумними. Наші дослідження показують, що більшість дітей протягом навчального року недосипають. В результаті розвиваються неврози, наростає стомлення. Тому на канікули ця важлива для організму, що росте, біологічна потреба повинна задовольнятися повністю: діти молодших класів повинні спати не менш як 10 годин, діти середнього і старшого віку – не менш як 9.

6. Морозива – від пуза

Літом батьки часто упускають контроль за харчуванням дитини. І гроші на розваги ті часто витрачають або на чіпси, морозиво і газовану воду, або на похід в заклади фаст-фуду. Шлункам дітей це користі не принесе. Їм куди потрібніші молочні, овочеві, фруктові страви, повноцінні сніданки і обіди. Спробуйте захопити дитину сумісними кулінарними фантазіями: доручайте їй приготувати смачний салат або десерт, залучайте до випічки пирога або отримання свіжовичавленого соку. А попутно можна і розповідати про правила здорового харчування. Якщо є можливість провести літо на дачі, запропонуйте синові або дочці засадити “власну” грядку овочів або ягід, розкажіть, які страви можна з них приготувати. Добре відомо, як діти люблять учити дорослих. Якщо вам вдасться зацікавити їх темою здорового харчування, потім самі вислуховуватимете лекції про користь і шкоду тих або інших страв.

7. До лікаря Айболить

Початок шкільного життя часто викликає загострення у дитини хронічних захворювань. Якщо у вашого сина або дочки є проблеми із здоров`ям, літо – саме час спокійно зайнятися ними. У навчальний рік не завжди просто викроїти годину для візиту до лікаря. Скористайтеся канікулами, щоб проконсультувати дитину у педіатра, отоларинголога, окуліста, стоматолога, ортопеда або іншого необхідного лікаря-фахівця. Незайве буде провести часто хворіючій дитині курс фізіотерапевтичних процедур, зайнятися загартуванням або освоїти вправи для корекції постави.

 

Джерело: https://www.unian.ua/health/country/234567-yak-zrobiti-lito-korisnim-dlya-ditey.html

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *